Frisk Asker har gleden av å annonsere at Sjur Robert Nilsen er klubbens nye hovedtrener. Den erfarne treneren har signert en treårskontrakt. Dette er tredje gang vi har forsøkt å hente Sjur til Frisk Asker, og det føles godt å endelig lykkes.
Vi har vært på jakt etter en trener som kan videreføre den gode utviklingen vi har hatt i klubben de siste sesongene, både når det gjelder kultur, treningsarbeid og spillemessige elementer. Samtidig har det vært viktig for oss å finne en hovedtrener som kan ta oss videre. Det gjelder både utvikling av laget som helhet og enkeltspillere, og ikke minst det viktige samarbeidet med NTG og junioravdelingen.
Med Sjur Robert Nilsen vet vi hva vi får. Han er en moderne trener med tydelig lederstil, sterk kompetanse innen analyse og et klart bilde av hvordan dagens ishockey skal spilles. Han har dokumentert erfaring med å utvikle spillere til både norsk og internasjonalt toppnivå, og bringer med seg verdifull erfaring fra både landslaget og svensk hockey.
Førstevalget gjennom hele prosessen
I arbeidet med å finne ny hovedtrener har vi vært i kontakt med flere svært kompetente kandidater – også med erfaring fra SHL. Det er gledelig at Frisk Asker oppfattes som en attraktiv klubb å jobbe for. Basert på de kriteriene vi satte og de rammene klubben jobber innenfor, har det aldri vært tvil om at Sjur var vart klare førstevalg.
Vi vet at det ofte kan være en innkjøringsperiode når utenlandske trenere kommer til norsk hockey, både med tanke på hva som kreves for å vinne i vår liga og hva man kan forvente av spillerne i forbindelse med spilleforståelse og ferdigheter. Med Sjurs solide kjennskap til norsk hockey og EHL, unngår man en lang innkjøringsperiode og dermed bør gir oss de beste forutsetningene fra start. Det er viktig både for sportslige resultater og den økonomiske helheten rundt klubben.
Langsiktighet viktigere enn midlertidige utfordringer
Sjur er for tiden sykemeldt, noe vi har hatt gode og åpne samtaler med ham om. Ambisjonen er at han starter i rollen som hovedtrener i august. Skulle Sjur ha behov for noe mer tid, har vi både kontinuitet og trygghet i spillergruppa, spilleprinsippene og det øvrige trenerapparatet. For oss er det viktigere å sikre oss den treneren vi virkelig ønsket, enn å la en midlertidig situasjon styre valget vårt.
Sjur Robert Nilsen: – Frisk bygger noe jeg vil være med på
– Jeg har over tid fulgt med på utviklingen Frisk Asker har hatt som klubb, både i organisasjonen, laget og på det sportslige plan, sier Nilsen.
– Frisk jobber etter sunne prinsipper, både når det gjelder økonomi, organisasjonsbygging og verdier og det passer godt med mitt syn på hvordan norsk ishockey skal utvikles videre. Klubben har ikke rike eiere, men er i ferd med å finne sin egen vei mot å bli et stabilt topplag, og det ønsker jeg å være med på.
Han trekker også frem relasjonen til Roy Johansen som en viktig faktor,
– Roy og jeg har hatt mye kontakt gjennom årene, og de to årene han har vært i Frisk har han bare hatt gode ting å si, det har gitt meg en ekstra trygghet i valget mitt.
Sykemelding del av vurderingen, men også av løsningen
– Jeg har naturligvis tenkt grundig gjennom min nåværende sykemelding, og det har vært samtaler både med familien min og med Frisk, sier Nilsen.
– Jeg har aldri vært i tvil om at jeg ønsker å fortsette som trener. I Frisk Asker er det kun det jeg skal være; hovedtrener.
– Jeg ser virkelig frem til å være med på reisen Frisk Asker er på, og til å bidra til at klubben etablerer seg i toppen av norsk ishockey og forblir der.
Se hele pressekonferansen her: