Sander (20) er blitt en publikumsyndling:

Publisert: 2024-10-06
– En grunn alene for å ta turen til Varner Arena

Frisk-fans sammenligner hjemvendte Sander Wold med den største av dem alle. Hovedpersonen selv er mest opptatt av å nyte tilværelsen i den oransje drakten blant forbildene i lagets garderobe.

Jeg vil ikke sammenligne meg med Wayne Gretzky, men det er alltid hyggelig å få positiv feedback. Jeg er utrolig fornøyd med sesongen min så langt – det gjelder å opprettholde innsatsen og håpe at ting fortsetter, sier Sander og smiler når han får høre om begeistringen blant flere trofaste Frisk Asker-supportere. 

Han minner meg litt om Gretzky, selv om Sander nok er best som ving, sier Even Evensen.

Even Evensen Morten Kristoffersen

Mediemannen har fulgt tigerne i en årrekke og vokste opp med Ketil Wold (Sander og Eskils onkel) og lillebroren Vidar (spillernes pappa). 

Gjennom flere generasjoner har navnet Wold betydd dedikasjon, hardt arbeid og eierskap til det de driver med, sier Evensen, som startet yrkeskarrieren som Frisk-reporter hos TV 2. 

Den entusisastiske supporteren beskriver 20-åringen som et «rått talent». 

Han har en allsidighet Frisk og ishockey-Norge kommer til å få mye glede av årene som kommer. Sander kan spille både ving og center – han viste allerede i ung alder en klokskap og spilleforståelse som skulle få oss til å tro at han var en «old timer», sier Evensen. 

– Han er fet som f…

Han fortsetter hyllesten med å dra paralleller til en tidligere Premier League-stjerne i fotballens verden, når det gjelder Sanders retur til barndomsklubben foran inneværende sesong.  

Som Tottenham-fansen sang om Harry Kane: «He is one of our own»! Sander er en grunn alene for å ta turen til Varner Arena, sier Evensen, som ikke er alene om å ha trykket Frisk Askers nummer 88 til brystet. 

Sander Wold Fehmi Sejdijaj

Han er fet som f… å se på! En spiller med fart, taktisk kløkt og en spillestil som fenger oss som ser på, sier den nyfrelste hockeysupporteren Sven Vidar Granerød fra Nesbru. 

Kim-Erik Holm, som selv kan vise til en haug med kamper for Frisk Askers juniorlag og som nå tar trenerutdannelse, forteller at Sander tilfører laget energi gjennom «herlige skøyteferdigheter». 

Han er samtidig på motspillerne og irriterer. En «gritty» spillertype som det «snille» Frisk-laget sårt trenger, sier Holm. 

Sterk start som Frisk-spiller

Det var i september at det endelig ble klart at familien Wold, bestående av spillerne Sander og Eskil, og sportssjef Vidar blir en sentral del av livet i og rundt Varner Arena sesongen 2024/25. 

Sander beskriver tilværelsen som en barndomsdrøm som har gått i oppfyllelse. Seks mål på sesongens første syv kamper får stortalentet til å hylle hverdagen i den oransje drakten. 

Livet som Frisk-spiller er fantastisk. Helt siden jeg begynte å spille hockey, har jeg hatt lyst til å spille for Frisk. Jeg har en sterk kjærlighet til klubben og organisasjonen. Det å endelig få ta på meg Frisk-drakta betyr mye! Jeg er stolt og verdsetter det høyt, sier Sander. 

Wold Finn Eriksen

Lagets nummer 88 påpeker at han synes det er gjevt å være en del av et mannskap som teller 14 lokale Asker-gutter. 

Jeg spiller med spillere jeg så opp til i barndommen. For meg er det stort å sitte i garderoben med lagkaptein Michael Haga, i tillegg til Thomas Valkvæ Olsen og Nicolay Andresen. Jeg husker godt da jeg var 10-12 år og de representerte A-laget, sier Sander. 

– Du er jo rekkekamerat med bror Eskil, hvordan er det? 

Det er gøy! Vi har snakket om det siden vi var smågutter, nå gjør vi det. Så er det ikke til å legge skjul på at det til tider kan bli mange diskusjoner og mye søskenkjærlighet – det er mange følelser i sving på isen. Han kjenner meg godt, og jeg kjenner ham, som gjør at vi vet hvor vi har hverandre på isen, sier Sander. 

Wold ERLING SCHJOLBERG

Fikk istid for SHL-klubb

Dagens 20-åring reiste på hockeygymnas i Gøteborg som 15-åring, etter å ha blitt oppdaget av to speidere fra Frölunda. Inntil i sommer har derfor Sander oppholdt seg i utenlandske klubber. Først i form av spill for Frölundas aldersbestemte lag, men der han også fikk tre kamper for SHL-klubbens seniorlag. 

I Sverige tok jeg store steg som hockeyspiller. Jeg husker godt den første kampen min i Scandinavium foran 12 000 tilskuere, der det kokte i hallen. Det var utrolig stort for meg, sier Sander, som forrige sesong representerte den kanadiske klubben Gatineau Olympiques i en av verdens beste juniorligaer. 

Jeg fikk et forsterket syn på viktigheten av å spille fysisk tøft etter å ha vært i Canada. Du blir kanskje ikke noen favoritt blant motspillere og andre supportere, men jeg er ikke her for å bli bestekompis med folk fra de andre lagene, sier Sander. 

Fra løperen var pur ung, har han også hatt et spesielt fokus på å bli god på skøyter. Timene på løkka på Risenga er blitt mange. 

Hockeyen har utviklet seg mye de siste 10-15 årene. Jeg tror det viktigste for å lykkes som hockeyspiller i dag, er å være god på skøyter. Er du ikke rask nok, eller du ikke har gode nok ferdigheter, tror jeg det blir vanskelig å henge med hvis du har lyst til å spille i de store ligaene, sier yngstemann Wold. 

NHL-beilere

Senvinteren 2022 ble det kjent at NHL-klubbene Detroit Red Wings, Toronto Maple Leafs, Vegas Golden Knights og Arizona Coyotes holdt et øye med nordmannen. 

Tidlig i september ble Frisk Askers nye publikumsfavoritt, som på dette tidspunktet var uten kontrakt, invitert på en treningssamling i regi av NHL-klubben Montreal Canadiens. 

Jeg var i tenkeboksen hvorvidt jeg skulle reise over for å være med på oppkjøringen, men der også seriespillet her hjemme straks dro i gang. Det hadde sannsynligvis vært en kul opplevelse, men jeg hadde ikke byttet den mot de første kampene jeg har hatt for Frisk, forteller Sander.

Pål Magnus Tømmervold
Arenapartner
Generalpartner
Hovedpartner