TV 2-ekspert om Frisk-Nicolay: – Ekstremt!

Publisert:

Fra frykten for karriereslutt til kraftfullt comeback: TV 2s Jan Andre Aasland lar seg begeistre av forsvarsbautaen Nicolay Andresen (32).

  – Frisk har sett bedre ut enn forventet. Mye av det går på det defensive spillet, som i mine øyne har vært overraskende bra så langt, forteller TV 2-eksperten Jan Andre Aasland i den siste utgaven av podkasten Hockeyprat. 

Kun 12 innslupne mål på sesongens åtte første matcher er blitt en snakkis i Hockey-Norge. På spørsmål fra kollega Jonas Bariås om hvem som har gjort seg bemerket i Frisk Askers forsvarskorps, snakker Aasland oppglødd om Nicolay Andresens retur på isen. 

Han er ikke den som leker og flipper mest med pucken, men han har vært ordentlig solid. Han vinner nesten hver eneste duell og flytter pucken effektivt. Jeg synes han har vært som en nysignering for Frisk, sier Janna. 

Laget Erling Schjolberg

  Han utdyper deretter hvor imponerende det er å se igjen Andresen i Frisk-rekkene – i godt gammelt slag. 

Jeg er ekstremt overrasket og glad på Nicolay Andresens vegne. Han har en type spillestil som gjør at litt av spillet kan forsvinne etter å ha vært ute i ett år, sier Aasland, som ble tidenes yngste hovedtrener med NM-gull da han som 29-åring, og med Nicolay på laget, innkasserte bøtta med Frisk i 2019. 

Mistet hele fjorårssesongen 

For å forstå Andresens lange vei tilbake til landets ypperste hockeyselskap, slår vi icing til fjorårets siste treningskamp. I generalprøven mot Sparta ødelegger den trofaste tigeren skulderen, som gjør at sesongen 2024/25 går fløyten.  

På det verste er han ikke i stand til å løfte armen. Skaden kan sette punktum for backen med godt over 600 kamper for Asker-laget.  

Jeg fikk umiddelbart tanken på at karrieren kunne være over, men som jeg bare måtte legge vekk. Det ble med engang å prøve å komme tilbake. Det handler om å lage sine egne rutiner, selv om man ikke er med laget på det de holder på med, forteller Nicolay ett år etter at uhellet skjedde.  

Etter å ha vært ute en stund merker jeg at jeg ikke helt er tilbake i rytmen med spillet rundt meg. Det handler om å lese tid og rom på isen, og å kjenne hvordan motstanderne beveger seg. Timingen sitter ikke helt, så jeg må spille meg inn igjen for å få den vante følelsen og finne riktig posisjon, sier Nicolay åpenhjertig.  

Tar til seg hyllesten 

  Han forteller å ikke ha hørt den siste Hockeyprat-episoden, men tar til seg rosen fra sin tidligere trenerhøvding i Askerhallen.  

Det er hyggelig – alltid gøy å få en hyllest. Det er dessuten godt å høre at jeg ikke har havnet så langt etter, som jeg kanskje fryktet etter et sånt opphold, sier Andresen.  

Nicolay Andresen Finn Eriksen

Ett års skademareritt, og en like lang opptrening, har gjort Frisk Askers nummer 13 enda mer motivert til å forlenge karrieren som hockeyspiller. 

Glad for å være en del av laget igjen 

Kontinuitetsbæreren er det aktive Frisk-ansiktet som har spilt flest kamper for klubben.  

Jeg får endelig være en del av laget igjen, som gjør at jeg får vært med på alt. Det er gøy! Jeg har opplevd at en skade kan ta mye tid, det gjør at jeg egentlig må høre på hva kroppen tåler og orker, sier Andresen.  

– Hvordan var det å sitte rinkside på tribunen i Varner og se lagkompisene imponere under fjorårets seriespill?  

Det var med blandede følelser, fordi jeg veldig gjerne skulle ha vært på isen. Samtidig var det gøy å se på, fordi laget gjorde det så bra. Men: særlig i forbindelse med toppkampene merker man at man sitter litt lenger frem på setet, sier Andresen, som nå er 100 prosent frisk igjen. 

Pål Magnus Tømmervold